Studijski boravak u Kini prof.dr.sc. Enriha Merdića (13.06.-22.06.2023.)

Tijekom lipnja naš prof. dr. sc. Enrih Merdić je bio na studijskom boravku u Kini. Naime, bio je član peteročlane delegacije iz Hrvatske na čelu s akademikom Mladenom Juračićem. U delegaciji su bili i prof. dr. sc. Bruno Zelić, prof. dr. sc. Zlatko Šatović i prof. dr. sc. Nenad Jasprica. Delegacija je bila pozvana na simpozij The first China-Croatia Dialog on Science and Tehnology cooperation on Biodiversity Conservation and Utilization. Nakon sastanka i simpozija slijedio je studijski obilazak nacionalnih parkova Jiuzhaigou i Huanlong smještenih na Tibetu. Prekrasna priroda na nadmorskom visinama od 2200 do 3500 m, jezera i sedrene barijere bile su predmet istraživanja prof. dr. sc. Emeritus Anđelke Plenković  koja je i započela suradnju s Kinezima i to preko Chengdu Institute of Biology kineske akademije znanosti. Osim navedenih nacionalnih parkova, obilazili su i povijesna mjesta Songpan i World heritage site Dujingyan gdje je prije 2300 godina napravljen prvi irigacijski sustav. Profesor Merdić ističe da je uz sve to doživio i još jedno veliko „gastronomsko“ iskustvo sičuanske pokrajine.

Profesor Merdić je održao kratko predstavljanje svog boravka u Kini djelatnicima i studentima Odjela za biologiju 03.07.2023. godine.