Stručno osposobljavanje studenata na Aarhus Sveučilištu – Department of Ecoscience, Danska

Od 1. ožujka do 31. srpnja 2024. godine, studenti Karla Vujičić i Marin Vitman, su proveli pet mjeseci na Aarhus Sveučilištu – Department of Ecoscience, u Aarhusu, Danskoj, u sklopu Erasmus+ programa. Mobilnost je obuhvaćala rad na više različitih projekata iz područja ekologije i biologije, što im je pružilo jedinstvenu priliku za razvoj istraživačkih vještina. Radili su na analizi prehrane velikog vranca Phalacrocorax carbo determinacijom otolita, proučavali su utjecaj ljudskih aktivnosti na uznemiravanje morskog kulika Charadrius alexandrinus te koristili qGIS i satelitske snimke za procjenu uspješnosti gniježđenja različitih vrsta ptica. Njihov rad nije bio ograničen samo na laboratorijske uvjete; sudjelovali su i u opsežnom terenskom radu na otoku Fano, što im je omogućilo neposredno iskustvo u terenskim istraživanjima. Kroz ove projekte stekli su duboko razumijevanje ekoloških izazova s kojima se suočavaju različite vrste životinja, ali i širu sliku o utjecaju ljudskih aktivnosti na prirodu. Osim znanstvenih istraživanja, mobilnost im je pružila priliku da se bolje upoznavanje s danskom kulturom i načinom života. Posebno ih je impresionirala danska posvećenost očuvanju prirode i okoliša, ravnoteža između profesionalnog i privatnog života te njihov naglasak na važnosti aktivnog načina života. Tijekom slobodnog vremena putovali su gotovo cijelom Danskom, od ruralnih područja i nacionalnih parkova do urbanih središta poput Kopenhagena. Sklopili su mnoga prijateljstva i proširili kulturne horizonte, što je dodatno obogatilo mobilnost. Ovo je iskustvo za njih bilo izuzetno korisno, ne samo na profesionalnom planu, već i na osobnoj razini, te ih je motiviralo za daljnji angažman u međunarodnim projektima i istraživanjima.