Predavač: prof. dr. sc. Renata Matoničkin Kepčija (Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno-matematički fakultet)
Sažetak: Restauracija ekosustava pokušava obrnuti proces degradacije i doprinijeti očuvanju bioraznolikosti, usluga ekosustava i pojačati otpornost na klimatske promjene. Zaštićena područja također ponekad zahtijevaju aktivne mjere restauracije. Primjer je uklanjanje invazivne drvenaste vrste pajasena (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle)) na dijelu sedrene barijere Skradinski buk u sklopu Nacionalnog parka Krka. Kroz nekoliko projekata praćen je utjecaj mehaničkog uklanjanja pajasena na ponovnu uspostavu toka na dijelu sedrene barijere te naseljavanje organizama perifitona. Kroz analizu zajednice na prirodnim i umjetnim podlogama uočeni su obrasci obnove perifitona te razlike u odnosu na kontrolne postaje. Utvrđeno je da praćenje funkcionalne raznolikosti ukazuje na utjecaj terestričkih područja na novo-formirane tokove. Pojedine skupine praživotinja i mikro-beskralježnjaka imale su specifičan odgovor na mjere restauracije.
Datum i vrijeme održavanja: 23. 5. 2024. u 17:00 h
Trajanje predavanja: 30 min + 10 min za pitanja i odgovore
Kratak životopis predavača:
Renata Matoničkin Kepčija je redovita profesorica na Zoologijskom zavodu Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bavi se ekologijom slatkih voda, primarno ekologijom praživotinja u perifitonu tekućica, poplavnih područja i
cretova. Istraživala je učinak čimbenika okoliša na strukturiranje perifitona, učinak revitalizacijskih mjera u zaštićenim područjima, organizme kao biomedijatore u procesu osedravanja te učinke eutrofikacije na zajednice i procese u tekućicama. Objavila je 62 znanstvena rada i koautorica je dva sveučilišna udžbenika. Predaje kolegije: Protista, Beskralješnjaci, Ekologija protista, Terenska nastava iz biološke raznolikosti protista i invertebrata i Biološka klasifikacija slatkih voda i funkcionalna organizacija zajednica.
Uvjeti: Predavanje je besplatno i namijenjeno članovima udruge Alumni BiolOs i studentima Odjela za biologiju. Održat će se na Odjelu za Biologiju (putem platforme Google Meet, a svi zainteresirani će mu moći pristupiti na poveznici koja će biti poslana elektroničkom poštom).