ERASMUS MOBILNOST U GRAZ-u 2024. STUDENTICE DENI BELOŠE

Odlazak na praksu u Graz bilo je divno iskustvo. Sve je počelo kada sam shvatila da sam gotova s ispitima i da je došao kraj studiranju. Uhvatila me panika i odlučila sam se prijaviti na Erasmus koji nam spominju na svakoj godini. I tako sam se prijavila, nestrpljivo čekala i napokon dobila E- mail da sam dobila stipendiju.

Prije no što sam se prijavila već sam bila u kontaktu s profesorom Schilldom sa sveučilišta za biomolekularne znanosti u Grazu. Dolaskom na sveučilište ostala sam fascinirana izgledom sveučilišta, kampusa i opremljenosti labosa. Labos u kojem sam radila bio je BSL 2 i 3  stupnja te smo eksperimente radili s E. coli i Vibrio cholera. Ova praksa me naučila samostalnom radu, kako napisati protokol i kako osmisliti eksperiment. Također sam dobila odlične mentore koji bi me nekad pustiti i da pogriješim kako bih sama došla do objašnjenja i zaključaka. Također sam usavršila svoje vještine rukovanja instrumentima u labosu i postala samostalna i sigurna i svoja znanja i vještine.

Osim što sam svakodnevno radila u labosu stekla sam i prijatelje s kojima se i danas čujem. Zajedno smo vikendima putovali, preko tjedna se zajedno družili i istraživali čari Graza. Grad je divan i svima bih ga preporučila. Kao i Osijek, Graz je studentski grad pa sve vrbi mladim ljudima koji sjede i druže se na pikniku u parku, voze bicikle duž rijeke i navečer lutaju po gradu uz puno događaja. Svakodnevna događanja, druženja sa studentima iz cijelog svijeta i priče o njihovom studiranju i njihovim država su nas sve potaknula da se nakon Erasmusa međusobno posjetimo. Ovaj odlazak na Erasmus praksu motivirao me da se prijavim na još jednu i da istražim još neku državu na par mjeseci i steknem nove prijatelje koji će obilježiti ovaj period mog života.

Nadam se da će vas ova priča motivirati da se i sami prijavite i podsjetite neko mjesto i istražite sve čari samostalnog života u nekoj drugoj zemlji, da upoznate prijatelje iz čitavog svijeta i da uživate u studentskim danima.