Studentica Hana Ključec realizirala praksu u sklopu projekta “Alumni mentor” (11.-16.06.2024.)

U sklopu projekta „Alumni mentor“ je studentica prve godine diplomskog studija biologije (smjer znanstveni), Hana Ključec odradila praksu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo OBŽ. Studentica je imala priliku upoznati se sa radom laboratorija na „Odjelu za mikrobiologiju hrane i predmeta opće uporabe“ pod mentorstvom Mirte Eberhard, mag. biol.
Tijekom prakse, studentica je stekla znanja o mikrobiološkim tehnikama analize hrane te metodama za ispitivanje mikrobiološke čistoće radnog okoliša. Također, upoznala se sa „mikrobankama“, metodologijom kontrole hranjivih podloga te tehnikama pikiranja bakterijskih kolonija i metodom precjepljivanja izolirane kolonije („streak plate“).
Uz praktičan rad u trajanju od 11. lipnja do 16. lipnja, studentica je razvila vještine pripreme metalnog i staklenog posuđa za suhu sterilizaciju i autoklaviranje, vještine pripreme hranjivih podloga, vještine nasađivanja uzoraka tehnikom nalijevalja („pour plate“) i mazanja na podlogu („spread plate“) te vještine brojanja bakterijskih kolonija.