Terenska nastava 2 – botanika i Terenska nastava 2 – zoologija (16.05.2024.)

Dana 16.05.2024. godine, u sklopu terenske nastave iz kolegija Terenska nastava 2 – botanika i Terenska nastava 2 – zoologija, a pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Ljiljane Krstin, izv. prof. dr. sc. Olge Jovanović Glavaš, izv. prof. dr. sc. Tanje Žuna Pfeiffer, asistentice Nikoline Bek i suradnice Ksenije Doboš, studenti druge godine prijediplomskog studija Biologija proveli su dan na Papuku. U općini Voćin posjetili smo najmlađi arboretum u Hrvatskoj, Arboretum Lisičine poznat po najvećoj zbirci četinjača u Hrvatskoj. U arboretumu raste više od 500 različitih drvenastih biljnih vrsta iz Europe, Azije i Sjeverne Amerike, različiti kultivari, mnogobrojne zeljaste biljke a studenti su imali priliku vidjeti i pravu slavonsku bukovu prašumu kojom se ne gospodari već služi za istraživanja. Arboretumom nas je provela Bojana Ardalić-Filić dipl. ing. šumarstva, revirnica u Šumariji Voćin.

Nakon arboretuma posjetili smo Geo info Centar u Voćinu gdje smo kroz multimedijalni i interaktivni postav te stručno vodstvo Valentine Volf, mag. arheo. naučili mnogo o geološkoj, biološkoj i kulturno-povijesnoj baštini Papuka. Dan smo završili na Jankovcu, zaštićenoj Park – šumi gdje smo uz stručno vodstvo Marka Doboša, mag. oecol. et prot. nat. obišli poučne staze, saznali mnogo o povijesti kraja, papučkim staklarima, biljnom i životinjskom svijetu, endemima i novim istraživanjima.