Zašto ići na razmjenu?
Tijekom studija usvajate znanja, stječete iskustva i razvijate kompetencije koje ćete kasnije koristiti u poslu. U današnje vrijeme globalno učenje je postalo izrazito značajno u procesu razvoja vještina koje poslodavci zahtijevaju. Razmjena studenata na međunarodnoj razini prilika je za učenje i stjecanje iskustva u području struke, upoznavanja novih metoda rada, usavršavanje stranih jezika, učenje rada u međukulturalnom timu i novim okruženju, ali i osamostaljenja. U hrvatskoj najveći broj razmjena ostvaruje se preko programa ERASMUS +, CEEPUS i IAESTE.
U cilju unaprjeđenja međunarodne prepoznatljivosti Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku usmjerava svoje aktivnosti na jačanje međunarodne suradnje.
Međunarodna suradnja se ostvaruje putem bilateralnih ugovora, suradnje nastavnika s inozemnim institucijama, sudjelovanja u programima stipendiranja dolazne i odlazne međunarodne mobilnosti (Erasmus+, CEEPUS), sudjelovanja na međunarodnim konferencijama, uključivanjem pozvanih predavača iz inozemstva u nastavu, članstva nastavnika u međunarodnim stručnim i znanstvenim udruženjima.
Više informacija o različitim programima mobilnosti dostupnih hrvatskim studentima i mladima možete naći u priručniku MOBILNOST NA JEDNOM MJESTU koji je objavila Erasmus studentska mreža Hrvatska, jedna od najvećih neprofitnih studentskih organizacija u Europi za zastupanje studenata koji sudjeluju u programima međunarodne razmjene.
Ova publikacija obuhvaća pregled najvažnijih informacija o programima mobilnosti i iznimno je korisna svima koji planiraju dio svog studijskog programa provesti u inozemstvu ili steći praktične vještine kroz neki od programa stručne prakse.